Атестація медсестри закладу дошкільної освіти
Атестацію молодших спеціалістів із медичною освітою, зокрема сестер медичних (старших, патронажних) закладів дошкільної освіти (далі — заклад) проводимо відповідно до Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом МОЗ «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» від 23.11.2007 № 742 (далі — Положення).
Атестація таких спеціалістів здійснюється один раз на п’ять років. За бажанням фахівця за наявності необхідного стажу роботи атестацію можна провести й через коротший термін, але не раніше ніж через рік від дати попередньої атестації. У разі позачергової атестації термін наступної атестації встановлюється через п’ять років.
Атестацію проводять за спеціальностями, передбаченими Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів із медичною освітою з урахуванням вимог кваліфікаційних характеристик молодших спеціалістів із медичною освітою. Атестацію можна проводити як за основним місцем роботи, так і на роботі за сумісництвом.
Установлено два види атестації:
• на присвоєння кваліфікаційної категорії;
• на підтвердження кваліфікаційної категорії.
Хто підлягає
Атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії підлягають:
молодші спеціалісти з медичною освітою всіх спеціальностей, що отримали освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» або «бакалавр» у вищих навчальних закладах I — IV рівнів акредитації;
особи, що мають незакінчену вищу освіту та в установленому порядку допущені до медичної діяльності на посадах, які вони обіймають;
особи, що не мають відповідної освіти, але допущені МОЗ України або МОЗ СРСР до роботи на посадах молодших спеціалістів із медичною освітою (середніх медичних працівників). Такі особи проходять атестацію за спеціальностями, до яких віднесені ці посади.
Стаж роботи за спеціальністю, за якою атестується особа, має становити не менше п’яти років. За працівниками, які перейшли з виборних посад на практичну роботу на посаду, яка відповідає спеціальності, із якої вони мали кваліфікаційну категорію, така категорія зберігається протягом трьох років після повернення на практичну роботу з подальшим проходженням атестації (переатестації).
Одна з вимог для атестації — пройти протягом останніх п’яти років у закладі (підрозділі) післядипломної освіти курси підвищення кваліфікації молодших спеціалістів із медичною освітою.
Від атестації звільняються вагітні жінки, а також особи, що перебувають у відпустці для догляду за дитиною, згідно з чинним законодавством. Термін їхньої чергової атестації відповідно переноситься наказом керівника закладу.
У виняткових випадках із об’єктивних причин (тривала хвороба та інше) термін чергової атестації може бути перенесено наказом органу управління охорони здоров’я відповідної адміністративно-територіальної одиниці на підставі особистої заяви фахівця та документів, що засвідчують важливість причин, на термін не більше ніж на один рік.
Як визначають кваліфікацію
Кваліфікацію сестер медичних визначає атестаційна комісія за трьома кваліфікаційними категоріями: друга, перша, вища.
Друга кваліфікаційна категорія.
Присвоюється (підтверджується) сестрам медичним зі стажем роботи зі спеціальності не менше п’яти років, які мають необхідний практичний досвід, добру теоретичну й практичну підготовку, пройшли відповідні курси підвищення кваліфікації, мають знання із суміжних дисциплін, сумлінно виконують свої обов’язки й беруть активну участь у пропаганді здорового способу життя.
Перша кваліфікаційна категорія.
Присвоюється (підтверджується) сестрам медичним зі стажем роботи зі спеціальності не менше семи років, які мають високу теоретичну, практичну й професійну підготовку, пройшли відповідні курси підвищення кваліфікації, мають знання із суміжних дисциплін, сумлінно виконують свої обов’язки, беруть активну участь у використанні й впровадженні нових методів діагностики й лікування, у пропаганді здорового способу життя.
Вища кваліфікаційна категорія.
Присвоюється (підтверджується) сестрам медичним зі стажем роботи зі спеціальності не менше десяти років, які вирізняються високим професіоналізмом, володіють відмінною теоретичною й практичною підготовкою, мають знання із суміжних дисциплін, досконало володіють сучасною оргтехнікою, комп’ютером, активно використовують і впроваджують нові передові методи діагностики та лікування, пройшли відповідні курси підвищення кваліфікації, сумлінно виконують свої обов’язки, пропагують здоровий спосіб життя і є наставниками молодих спеціалістів.
Як проходить
Атестацію на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій проводять:
територіальні атестаційні комісії;
атестаційні комісії при закладах охорони здоров’я.
Засідання атестаційної комісії проводять не рідше одного разу в квартал відповідно до щорічного графіка, який затверджується керівником органу управління.
Пунктом 1.14 Положення установлено, що молодші спеціалісти з медичною освітою, які працюють у закладах (підрозділах) охорони здоров’я, підпорядкованих відомствам, що не мають своїх атестаційних комісій, проходять атестацію з додержанням вимог цього Положення в атестаційних комісіях системи МОЗ України.
Молодші спеціалісти з медичною освітою, що працюють на посадах сестер медичних усіх найменувань (крім сестер медичних операційних та сестер медичних-анестезистів), які працюють у закладах (підрозділах) охорони здоров’я, проходять атестацію за спеціальністю «сестринська справа».
Тому сестри медичні закладів дошкільної освіти мають проходити атестацію атестаційними комісіями відповідних місцевих органів та установ охорони здоров’я за спеціальністю «сестринська справа».
До стажу роботи для проходження атестації за цією спеціальністю їм зараховується також період роботи на посадах фельдшерів та акушерок усіх найменувань, сестер медичних операційних та сестер медичних-анестезистів усіх типів закладів охорони здоров’я. Крім того, до цього стажу зараховується:
час роботи в апараті органів управління охорони здоров’я, на виборних посадах, у комітетах профспілки працівників охорони здоров’я;
служба в Збройних силах України та інших військових формуваннях;
підприємницька діяльність за однією із спеціальностей молодших спеціалістів із медичною освітою;
робота за спеціальністю за кордоном, що підтверджуються відповідними документами.
Які документи подавати
Фахівці, які бажають пройти атестацію на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії, подають секретарю відповідної атестаційної комісії не пізніше ніж за два місяці до її засідання атестаційну справу, до якої входять такі документи:
письмова заява про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії за спеціальністю згідно з Номенклатурою спеціальностей;
заповнений атестаційний листок встановленого зразка;
оригінал та копія посвідчення про кваліфікаційну категорію (за наявності);
копія свідоцтва про проходження підвищення кваліфікації (спеціалізація, тематичне удосконалення) в закладах (підрозділах) підвищення кваліфікації;
копія диплома про освіту;
копія трудової книжки;
фотокартка розміром 3×4 см;
звіт про професійну діяльність за останні три роки*;
рецензія на звіт про професійну діяльність.
Фахівці, які змінювали місце роботи за останні 3 роки, подають звіти також із попередніх місць роботи, затверджені керівниками (заступниками керівників) цих закладів. Стаж роботи на останньому місці має становити не менше одного року. — Прим. ред.
Усі копії засвідчуються в установленому законодавством порядку.
У звіті відображається виконана робота, її обсяг, основні показники, перелік та ступінь володіння практичними навичками зі спеціальності, інформація про проведені санітарно-освітні заходи та про підвищення кваліфікації. Звіт фахівця затверджує керівник закладу (заступник керівника).
Рецензію на затверджений звіт готують:
на молодших спеціалістів із медичною освітою — старша сестра медична та завідувач структурного підрозділу;
на старшу медичну сестру структурного підрозділу — головна (старша) медична сестра закладу та завідувач структурного підрозділу.
Особу, що атестується, ознайомлюють із рецензією під підпис.
Як комісія ухвалює рішення
Атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії проводять із запрошенням фахівця на засідання атестаційної комісії.
За результатами атестації на присвоєння кваліфікаційної категорії комісія ухвалює такі рішення:
присвоїти кваліфікаційну категорію;
відмовити в присвоєнні кваліфікаційної категорії.
У разі відмови в присвоєнні кваліфікаційної категорії, на яку претендує фахівець, комісія може підтвердити раніше присвоєну категорію (за її наявності) або понизити її.
Особам, яким відмовлено в присвоєнні другої кваліфікаційної категорії, видають витяг із протоколу засідання комісії, завірений органом охорони здоров’я, у двотижневий строк із дня атестації.
Якщо атестація відбулася позачергово, час наступної атестації встановлюють у новий п’ятирічний термін.
Особі, якій за результатами атестації присвоєна кваліфікаційна категорія з конкретної спеціальності, видають посвідчення встановленого зразка. Молодшим спеціалістам із медичною освітою, яким внаслідок атестації змінена кваліфікаційна категорія, видають нове посвідчення.
Атестацію на підтвердження кваліфікаційної категорії проводять, як правило, без запрошення особи, яка атестується, на засідання атестаційної комісії, на підставі наданої атестаційної справи.
Рішення атестаційної комісії про зняття (зниження) кваліфікаційної категорії письмово доводить до відома голова адміністрації закладу за місцем роботи атестованого в десятиденний термін.
За незгоди особи, що атестувалася, із рішенням атестаційної комісії, можна оскаржити рішення в двомісячний термін із дня затвердження рішення комісії в територіальній атестаційній комісії або в суді.