Гатненський ЗДО ”Умка”, Гатне
Київська область, Фастівський район

Скарлатина – симптоми, шляхи зараження, лікування і профілактика

Ознаки, лікування і профілактика скарлатини

Скарлатиною називають інфекційне захворювання, що протікає в гострій формі і характеризується точковим висипом, ангіною, загальною інтоксикацією організму. Ознаки скарлатини у дітей завжди яскраво виражені, тому в більшості випадків лікування починається вчасно. Але якщо інфекція протікає приховано або без інтенсивних проявів, можливі серйозні ускладнення.

Як передається хвороба

Збудник скарлатини належить до групи стрептококів, які можуть вражати нирки, суглоби, мигдалики. Якщо в момент проникнення інфекції в організм у людини надто ослаблений імунітет, то розвивається це захворювання.

Джерело інфекції – людина, яка хворіє на скарлатину або є носієм стрептококів. Інкубаційний період скарлатини в середньому триває близько 10 днів, інфікована людина становить небезпеку для оточення протягом 15-20 діб після появи перших ознак.

Скарлатиною також можна заразитися:

  • повітряно-крапельним шляхом;

  • через іграшки і побутові предмети;

  • за допомогою продуктів харчування.

Клінічні прояви

Скарлатина завжди починається гостро:

  • раптово піднімається температура тіла до 39 градусів і вище;

  • дитина скаржиться на сильний головний біль і нудоту;

  • хворий не може ковтати їжу (ріжучий біль в горлі).

На третю добу після перших проявів захворювання на тілі з'являється дрібний висип, що характеризується сильною сверблячкою. Знаючи, як виглядає висип при скарлатині, можна вжити термінових терапевтичних заходів. Він «накопичується» в природніх складках у вигляді червоних смуг. Потрібно уважно дослідити пахові складки, пахвові западини і ліктьові згини, у цих зонах найчастіше і виявляються патологічні вогнища. На дотик шкіра з висипанням стає надмірно сухою, грубою і нагадує дрібний наждачний папір. Висип може уражати все обличчя, скроні й лоб, все тіло. Чистий носогубний трикутник є характерною ознакою інфекції.

Язик хворого на скарлатину теж змінюється, стаючи малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками. Вся слизова ротової порожнини запалюється і набуває червоного відтінку, на мигдалинах є гнійний наліт. Такий вид ротової порожнини лікарі називають «вогняний зів» і вважають одним з визначальних ознак захворювання.

Тільки через чотири дні (допускається збільшення / зменшення цього терміну на день) шкірні покриви бліднуть, починається активне лущення вогнищ висипів – шкіра знімається «панчохою», особливо на долонях.

Симптоми скарлатини у дорослих ідентичні, але перебіг хвороби завжди тяжкий із критичним підвищенням температури і судомами.

Лікування і профілактика скарлатини

Відповіді на питання, як лікувати скарлатину на початковій стадії, з переліком лікарських препаратів, немає – лікарі рекомендують проводити тільки симптоматичну терапію. Якщо хвороба протікає в легкій формі, то дитина перебуває вдома, при виникненні ускладнень їй показана госпіталізація. Протягом 10 днів хворий повинен дотримуватися постільного режиму, призначається курс антибактеріальних препаратів (10 днів) для пригнічення росту і поширення в організмі стрептокока. Для полегшення загального стану здоров'я додатково лікарі рекомендують:

  • полоскання ротової порожнини відваром ромашки лікарської або фурациліном;

  • прийом антигістамінних засобів – знімають свербіж у місцях висипань;

  • курс вітамінотерапії – зміцнюється імунітет, знижується ризик розвитку ускладнень.

Лікуванням і профілактикою скарлатини займаються педіатри й інфекціоністи. Лікарі цих спеціальностей повинні не тільки діагностувати захворювання, диференціювати його від ангіни і алергії на лікарські препарати, а й спостерігати за хворим навіть після його одужання. Потрібно стежити за характеристиками сечі і станом суглобів, тому що найпоширенішими наслідками ускладнень скарлатини у дитини є гломерулонефрит і ревматизм. Детальніше про наслідки хвороби можна дізнатись на сайті нашої клініки Добробут.ком.

Скільки днів триває карантин при скарлатині? Дітям і дорослим показана ізоляція протягом 10 днів, якщо перебіг хвороби легкий і без ускладнень. Але і після цього терміну їм не можна відвідувати місця великого скупчення людей (школи, офіси) ще протягом 12 днів. Таким чином, ізоляція триває протягом мінімум 3 тижнів.

Профілактичні заходи

Хворому скарлатиною необхідно не тільки виділити окреме приміщення, але й окремий посуд, рушник та інші побутові речі. Необхідно 2-3 рази щодня проводити вологе прибирання в кімнаті, де знаходиться пацієнт, і бажано це робити спеціальним дезінфікуючим розчином.

Якщо зафіксувалось захворювання на скарлатину в дитячому садку, то вся установа закривається на карантин і протягом трьох тижнів її не відвідують навіть здорові діти. Але такі ризики успішно знижуються дотриманням санітарно-гігієнічних заходів, регулярними перевірками санстанції на присутність стрептокока, вологими прибираннями з дезінфікуючими розчинами і контролем за станом дітей.

Щеплення від скарлатини немає, але, одного разу перехворівши, людина стає практично невразливою перед інфекцією – імунна система виробляє специфічні антитіла. Завдяки сучасним антибактеріальним препаратам і високому рівню медицини скарлатина піддається лікуванню, прогнози виключно сприятливі.

Логін: *

Пароль: *