Вітряна віспа — як розпізнати та лікувати
Протягом останнього року спостерігаю зростання випадків захворювання на вітряну віспу, особливо в дітей, що відвідують дитячі колективи.
Але хворіють не тільки діти, а й дорослі. Що ж таке «вітряна віспа», або «вітрянка»? Чи справді ліпше нею перехворіти в дитинстві? Та чи корисно влаштовувати «вітрянкові вечірки»? Далі про це — детальніше.
Особливості захворювання
Вітрянка — висококонтагіозне, гостре інфекційне захворювання, яке виникає найчастіше в дитячому віці. Збудник — вірус вітряної віспи, який є ДНК-вірусом та належить до групи герпесвірусів. Інкубаційний період вітряної віспи триває від 10 до 21 дня від моменту контакту з особою, яка хворіє на вітряну віспу або оперізувальний герпес. Заразною вітряна віспа залишається близько п’яти днів після виникнення останнього висипання.
Джерело інфекції — хвора людина. Поза організмом людини вірус швидко гине від дезінфекційних засобів, а також під дією температури понад +60 °С .
Шляхи інфікування: повітряно-крапельний — чхання, кашель, системи вентиляції; трансплантарний — від мами до плоду. Характерна ознака вітряної віспи — осінньо-зимова сезонність. Адже в цей період відбуваються тісні контакти між дітьми в дитсадках або школах. Симптоми Перші висипання можуть з’явитися за нормальної температури тіла разом із легкими симптомами нездужання. Проте пізніше виникає гарячка. Проявляється захворювання макулопапульозною, везикулярною висипкою — пухирцями, які заповнені рідиною. Ці пухирці потім підсихають та утворюють кірочки, що зникають через 1—3 тижні. Локалізація висипань — на шкірі обличчя, волосистої частини голови, тулубі, кінцівках. Можуть з’являтися висипання на слизових оболонках порожнини рота, носоглотки, гортані, статевих органів. Виникає свербіж, печіння, неприємні відчуття в цих уражених ділянках тіла. Діти часто мають знижений апетит, неспокійну поведінку через свербіж. Розчухування призводить до травмування везикул, як наслідок — утворюються рубці, які залишаються на тілі впродовж життя. Можуть виникати симптоми інтоксикації організму на тлі лихоманки. У дітей зазвичай захворювання протікає легше, ніж у дорослих. Щеплення проти вітряної віспи запобігає появі ускладнень. Деякі батьки вважають, що ліпше перехворіти вітрянкою в дитячому віці. Тому нині часто можемо почути про «вітрянкові вечірки». Тобто до дитини, яка захворіла вітряною віспою, запрошують дітей, які не хворіли вітрянкою. Такий метод не лише негуманний щодо дитини, а й небезпечний для її здоров’я. Адже може приєднатися бактерійна флора, що призведе до ускладнень перебігу захворювання, в особливо тяжких випадках — до смерті. Не наражайте дитину на небезпеку.
Моя порада — вакцинуйте дитину проти вітрянки.
Рекомендації з лікування
Лікування зазвичай симптоматичне, рідко лікар назначає специфічні противірусні препарати, наприклад, ацикловір. Щодо жарознижувальних — лікарі не рекомендують препарати з ібупрофеном та аспірином, лише — парацетамол. Якщо в дитини сильний свербіж, доцільно використовувати системні антигістамінні препарати та засоби з каламіном.
А як же брильянтовий зелений, або «зеленка»? Цей розчин має пряму асоціацію з вітрянкою, чи не так? Раніше вважали, що він допомагає швидкому загоєнню ран. Та насправді ніякої користі від «зеленки» немає, навпаки — більше шкоди. Оскільки це спиртовмісний засіб, він може посилити свербіж елементів та створити опік шкіри. Через зелений колір неможливо оцінити стан висипань. Єдиний плюс — «зеленка» слугує маркером, за яким відстежуємо появу нових висипань.
Вітряна віспа може призвести до ускладнень — пневмонії, енцефаліту, менінгоенцефаліту, міокардиту, бульозної стрептодермії, лімфаденіту. Після перенесеної інфекції збудник вітряної віспи роками зберігається в організмі людини у нервових гангліях та може провокувати у старшому віці оперізувальний герпес. Імунітет після перенесеної вітрянки — стійкий, проте можуть виникати випадки повторного зараження в осіб зі зниженою опірністю імунної системи. ЦЕ ЦІКАВО
А чи знали ви, що… Вітряна віспа має давнє походження. Перші відомості про це захворювання вчені знайшли в медичних джерелах за три тисячі років до нашої ери. У появі вітряної віспи звинувачують верблюдів. Мовляв, саме ці тварини стали носіями вірусу, який мутував і почав вражати людське тіло й розум. Вітряна віспа за майже 60 років — між 1920 і 1978 роками — заразила 11,6 млн людей у світі. Усередині ХХ ст. ВООЗ почала боротися з вітряною віспою на міжнародному рівні. Організація ухвалила резолюцію, яка передбачала: вакцинацію; ізоляцію хворих; карантин для тих, хто контактував із зараженими особами. Вітряна віспа — захворювання, яке ліквідували в результаті кампанії глобальної вакцинації. Це досягнення залишається одним із найбільших тріумфів медичної науки
Профілактика
Карантин у закладі дошкільної освіти накладають з 11 по 21 день після контакту з хворою дитиною. Під карантинні умови не підпадають особи, що хворіли на вітряну віспу та мають дві дози вакцини проти вітрянки. Метод постконтактної профілактики вітряної віспи — вакцинація. Якщо немає попереднього щеплення проти вітряної віспи, то в перші 72 год від моменту контакту з хворою особою рекомендовано зробити щеплення.
В Україні вакцинація проти вітряної віспи не входить до Національного календаря профілактичних щеплень та є рекомендованою. Щеплення роблять у дві дози дітям віком від дев’яти місяців і дорослим із інтервалом у шість тижнів. Особам, яким протипоказане щеплення живою вакциною — вагітним, дітям віком до дев’яти місяців, людям із імунодефіцитом — рекомендовано отримати постконтактну профілактику імуноглобуліном.
+ Важливо також доглядати за шкірою під час перебігу захворювання. Рекомендую щоденний душ або теплу ванну, щоденну зміну натільної білизни, підстригання нігтів, щоб уникнути травмування пухирців. Дотримуйте рясного пиття для зменшення проявів інтоксикації та легкого харчування за висипань на слизовій оболонці ротової порожнини.